Drzwi pokojowe prawe czy lewe

Wybierając drzwi pokojowe, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po zebraniu wymiarów, a także zadecydowaniu, jaki ich wygląd będzie najlepiej pasował do wystroju wnętrz, musisz wybrać typ drzwi. Masz do wyboru prawe lub lewe. Jak odróżnić od siebie te dwa typy? A także na jakie zdecydować się do swojego domu? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie wszystko Ci wytłumaczymy!

Jak sprawdzić czy drzwi są lewe, czy prawe?

Jest to wbrew pozorom bardzo łatwe! Wystarczy tylko, że staniesz naprzeciwko drzwi, tak aby otwierały się one w Twoim kierunku. Jeśli zawiasy znajdują się po Twojej lewej stronie, oznacza to, że drzwi są lewe. Analogicznie – zawiasy po prawej, wskazują na drzwi prawostronne. Ten sposób oceniania typu drzwi odnosi się do tych, które zostały stworzone w standardzie DIN 107.

Skoro już wiesz, jak sprawdzić czy drzwi pokojowe są lewe, czy prawe – teraz przyszła kolej na to, aby wybrać któreś z nich. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Które najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu lub domu?

Lewe czy prawe – jakie drzwi pokojowe wybrać?

Wszystko tak właściwie zależy od Twojego komfortu, możliwości, jakie daje układ pomieszczeń, funkcjonalności. Trzeba wybrać takie drzwi, aby możliwe było ich pełne otwarcie. Nie może na przykład przeszkadzać w ich otwarciu mebel, stojący zaraz obok wejścia. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią Ci podjęcie decyzji co do wyboru drzwi pokojowych lewych lub prawych.

  • Zwróć uwagę na to, w jaki sposób otwierają się drzwi. Istotne jest to czy otwierają się na nas czy do pomieszczenia, do którego chcemy przejść. Zakup odpowiednich zależy od tego, czy nic nie przeszkadza w ich swobodnym otwieraniu „na oścież”.
  • Najlepiej jest wybrać takie drzwi, które otwierałyby się na “pustą ścianę”. Dzięki temu nie uszkodzisz mebli, które stoją w pobliżu, a które mogłyby także blokować pełne otwarcie przejścia do kolejnego pomieszczenia.
  • Zwróć uwagę na umiejscowienie włącznika światła. Warto, aby znajdowało się ono po stronie przeciwstawnej do umiejscowienia zawiasów drzwi pokojowych. Ułatwia to szybkie zapalenie światła i unikasz błądzenia po ciemnym pokoju (narażając się na zderzenie z meblem).

Wybierając drzwi pokojowe weź pod uwagę te wskazówki, a z całą pewnością kupisz odpowiednie, które zapewnią Ci komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry