Jak zapobiegać stratom ciepła przez bramę garażową?

Jeżeli czeka Cię budowa lub rozbudowa domu, to zapewne wiesz już, jak istotny jest aspekt termoizolacyjności budynku. Budynki jednorodzinne zużywają na ogrzewanie ogromne ilości energii, sięgające nawet 80 procent. Ciepło ucieka przede wszystkim przez ściany, okna oraz dach. Zastanawiasz się, jaką rolę w oszczędzaniu energii cieplnej może pełnić brama garażowa, na co należy zwrócić uwagę zarówno podczas wyboru odpowiedniego modelu, jak i jego montażu?

Miejsce – czy ma znaczenie?

Właściciele domów mają do wyboru trzy opcje, pierwsza to wzniesienie budynku wolnostojącego, druga to przybudówka, a trzecia to garaż wbudowany w bryłę domu. Ostatnie rozwiązanie jest najmniej korzystne, ponieważ ciepło zgromadzone w pomieszczeniach wewnątrz domu będzie przenikać na zewnątrz. Wtedy zalecamy zastosować bramę o współczynniku przenikania ciepła U < 1,3 W/m2K. W miarę możliwości zalecamy jednak wzniesienie wolnostojącego budynku lub przybudówki.

Jaką bramę garażową wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, ponieważ to w dużej mierze właśnie od niego zależy ilość utraconej energii cieplnej. Dlatego właśnie oprócz estetyki czy funkcjonalności zwróć uwagę na izolację termiczną. Najlepszym wyborem są bramy garażowe:

  • segmentowe (powinny zostać wyprodukowane ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm)
  • rolowane

Oba rodzaje dostępne są w wersji ocieplonej i nieocieplonej. Wybierając odpowiedni model, zwróć jeszcze uwagę na współczynnik przenikania ciepła.

Bramy garażowe a współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to niezwykle ważny parametr, który wpływa na efektywność danego modelu pod względem termoizolacyjności. Poziom izolacji cieplnej, jaki powinna spełniać brama garażowa, definiują aktualne przepisy budowlane. Współczynnik przenikania U pozwala określić wielkość strat ciepła dla danej przegrody termicznej. Zapamiętaj, że im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność cieplna wybranego modelu. Aby cieszyć się właściwą izolacją cieplną, wybierz modele o współczynniku U nie większym niż 1,35 W/m2K. Odpowiada on poziomowi ściany z cegły grubości ok. 60 cm. Niska izolacyjność cieplna bramy może wpływać na wyższe koszty ogrzewania. Nie ma to zatem znaczenia w przypadku budynków wolnostojących, z kolei jest on niezwykle ważny, jeżeli garaż jest częścią budynku.

Jak zniwelować straty ciepła – o czym jeszcze warto pamiętać

Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą Ci w zminimalizowaniu strat ciepła. Przykładowo, wszelkie szczeliny w blacie powinny zostać wypełnione pianką poliuretanową. Zwróć uwagę na czas otwierania i zamykania bramy – im większy czas, tym większe ilości ciepła uciekną z garażu. Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie wejścia bocznego lub drzwi wślizgowych, dzięki czemu otwieranie całej bramy nie będzie konieczne. Ponadto, montaż wybranego przez Ciebie modelu powierz sprawdzonej firmie z doświadczeniem w branży, która zadba o odpowiednią instalację bramy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry