Jak zmierzyć drzwi pokojowe?

Ktoś by mógł pomyśleć, że zakup drzwi wewnętrznych nie będzie stanowił żadnego problemu. W końcu wystarczy pójść do sklepu, wybrać te, które najbardziej nam się podobają i po prostu je kupić. Okazuje się jednak, że w procesie zakupu drzwi pokojowych jest o wiele więcej etapów, obejmujących między innymi konieczność zmierzenia otworu, w którym będą one umieszczone. Wymiary drzwi pokojowych nie są ujednolicone, dlatego trzeba wiedzieć, jaką ich wielkość kupić, aby nie okazało się, że będą one za duże albo za małe.

Etapy zbierania wymiarów drzwi pokojowych

Okazuje się, że zmierzenie drzwi pokojowych jest wieloetapowe. Jakie są więc kroki, jakie powinieneś podjąć w celu dokładnego zebrania wymiarów?

  1. Zmierz wysokość otworu drzwiowego.
  2. Zbierz wymiar szerokości “światła” drzwi.
  3. Zmierz szerokość muru.
  4. Dobierz wymiary drzwi, do wymiarów otworu.

Pamiętaj, żeby mierząc szerokość muru czy “światła” drzwi, zrobić to na różnej wysokości. W nowoczesnym budownictwie nie powinno być znaczących różnić w wymiarach, co innego jednak w nieco starszym, gdzie nierzadko precyzja wykonania pewnych elementów nie stała na najwyższym poziomie.

Standaryzacja wielkości drzwi pokojowych

W przypadku, kiedy otwory drzwiowe wykonano zgodnie ze sztuką budowlaną, można spodziewać się, że ich wysokość będzie wynosiła 206-209 cm. Jeśli zaś chodzi o szerokość, do dyspozycji są drzwi pokojowe: 71 cm, 81 cm, 91 cm, 101 cm. W jaki sposób dopasować drzwi pokojowe do zebranych wymiarów otworów, w jakich zostaną one zamontowane?

Najpopularniejsze drzwi to „80” a ich szerokość może wynosić od 865 mm szerokości aż do 950 mm. Różnica ta zależy od rodzaju ościeżnicy, a także samego producenta, od którego kupujemy drzwi.

Jak widać, mierzenie drzwi pokojowych nie jest bardzo skomplikowane, warto, jednakże co nieco wiedzieć, aby po przyjeździe ze sklepu, nie okazało się, że kupiliśmy drzwi o niewłaściwych wymiarach. Po przeczytaniu naszego artykułu, na pewno teraz nie popełnisz żadnych błędów w zbieraniu wymiarów, więc nie pozostaje Ci nic innego, jak zabrać się za mierzenie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry