Parapety zewnętrzne i wewnętrzne

Jaką funkcję pełnią parapety?

Parapety, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, pełnią bardzo ważne funkcje, których często nie doceniamy i o których łatwo można zapomnieć. Tymczasem okazuje się, że oprócz starannego doboru parametrów technicznych okna, warto poświęcić chwilę także na dobór najlepszego parapetu dla naszych potrzeb.

Podstawowe funkcje parapetu zewnętrznego

Ochrona przed zawilgoceniem

Zasadniczo pokrywają się one z funkcjami parapetów wewnętrznych, lecz nadal warto o tym wspomnieć. Najważniejszą funkcją parapetu zewnętrznego jest zabezpieczenie okna przed wilgocią. Dobrze zamontowany parapet zewnętrzny jest odchylony o pięć stopni w kierunku zewnętrznym, dzięki czemu woda opadowa może swobodnie spłynąć, zamiast gromadzić się we wnękach i prowadzić do powstania zawilgoceń lub rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.

Funkcja dekoracyjna

Pięknie prezentują się parapety głębokie, na których ustawiamy długie donice ze spływającymi kaskadowo kwiatami, zwłaszcza jeśli skomponujemy to ze stylowymi, drewnianymi okiennicami. Zestawienie takie niezwykle uroczo prezentuje się w przypadku domów urządzonych w stylu wiejskim, lecz nawet i samo postawienie od zewnątrz kwiatów, bez budowania określonej stylistyki, doda surowemu budynkowi dużo ciepła. Należy pamiętać tylko o tym, by dobrze zabezpieczyć donice przed upadkiem, lub stawiać je na parapetach mniej wyeksponowanych na działanie wiatru.

parapety kielce

Najważniejsze funkcje parapetu wewnętrznego

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Pokrywa się to z funkcją parapetu zewnętrznego – do wewnątrz pomieszczenia nie przedostają się zanieczyszczenia i wilgoć z podwórka, zamontowanie parapetu pomaga także podnieść poziom szczelności okna. Jest to również ogromnym ułatwieniem podczas porządków, choćby dlatego, że nie trzeba zmagać się z zabrudzeniami osadzonymi w trudno dostępnych zakamarkach.

Ożywienie stylistyki wnętrza

Czyli mowa ponownie o funkcji dekoracyjnej, która jednak tym razem może być o wiele szersza. Istnieje mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać szerszy parapet na zorganizowanie bardzo przytulnego kącika do siedzenia. Wystarczy miękki koc, kilka poduszek i inne dowolnie wybrane elementy i zaciszny kąt do czytania gotowy!

Odpowiednie kierowanie ciepłem z grzejnika

Nie od dziś wiadomo, że najlepsza lokalizacja dla kaloryfera to umieszczenie go właśnie pod parapetem, z uwagi na najkorzystniejsze zjawisko konwekcji cieplnej. Optymalny poziom mieszania się zimnego powietrza z zewnątrz z ciepłym powietrzem w pokoju pozwala na najlepsze wykorzystywanie wytwarzanego ciepła.
Najlepsze rozwiązania w zakresie stolarki okiennej? Tylko z firmą ODB! Wieloletnie doświadczenie, bogata oferta i konkurencyjne ceny to coś, czego najbardziej potrzebujesz.

Sprawdź więcej produktów z naszej oferty na

Parapety Kielce

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry