Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe, jak wybrać?

Obecnie większość paneli dostępnych na rynku, nadaje się do ogrzewania podłogowe. Jednakże jeszcze nie tak dawno, konieczne było skrupulatnie dobieranie odpowiednich elementów wyposażenia. Wynika to z samych zasad fizyki. Starsze modele paneli pod wpływem ciepła “pracowały”, czyli w zależności od temperatury rozszerzały się (jak było ciepło) i kurczyły (jak ogrzewanie podłogowe było wyłączone). Ostatecznie mogło doprowadzić to do ich wypaczenia się, co wyglądało nieestetycznie. Na jakie panele w takim razie postawić, aby dobrze współpracowały z ogrzewaniem podłogowym? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jakie panele do ogrzewania podłogowego znajdziesz w sklepach?

Wyróżnia się ich trzy rodzaje:

  • drewniane,
  • laminowane,
  • winylowe.

Pierwsze z wymienionych są oczywiście najdroższymi, niemniej niekoniecznie można uznać je za najlepsze do ogrzewania podłogowego. Drewno jest bowiem podatne na działanie temperatury, rozszerza się i kurczy w zależności od tego, jak jest ciepło. Sprawdzi się ono, jednakże w tych miejscach, gdzie wahania temperatury nie są tak duże, a przy podłodze nie wynosi ona więcej niż 26 stopni. Sprawdźmy więc pozostałe z wymienionych typów.

Laminowane czy winylowe – które panele najlepsze do ogrzewania podłogowego?

Użytkownicy wodnego ogrzewania podłogowego, decydują się bardzo często na panele laminowane. Do ich budowy służą płyty HDF, które pokrywa się laminatem (stąd tez nazwa tychże paneli), a także zabezpiecza za pomocą żywicy. Atutem wyboru tego rodzaju paneli jest ich wysoka odporność na wahania temperatur, niemniej konieczne jest i tak stosowanie specjalnych podkładów, które dodatkowo zabezpieczają podłogę przed działaniem ciepła.

Doskonałym wyborem mogą okazać się panele winylowe, które produkuje się z PCV i włókna szklanego. Świetnie znoszą wysokie temperatury z tego względu, że same działają jako przewodnik ciepła. Co więcej, charakteryzują się także wysoką wytrzymałością, dzięki czemu zachowują swoje walory estetyczne na bardzo długi czas, nawet podczas intensywnej eksploatacji. W doborze paneli do ogrzewania podłogowego bardzo istotny jest podkład. Wybór odpowiedniego pozwala cieszyć się komfortową temperaturą w domu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry