Markizy – odrobina ciepła na co dzień

W gorące wakacyjne popołudnie każdy marzy o odrobinie cienia i schłodzonym, orzeźwiającym napoju. Idealnym schronieniem przed słońcem może być markiza tarasowa lub balkonowa, która oprócz zbawiennego chłodu stanowi też efektywną i ciekawą dekorację domu. Przy odpowiednio dobranych markizach możemy cieszyć się wspaniałą aurą i nietypową dekoracją i bez ograniczeń spędzać czas na  świeżym powietrzu. 

Rodzaje markiz

Markizy wciąż kojarzone są przede wszystkim z ogródkami restauracyjnymi  i sklepami, jednak już od kilku lat moda na taki rodzaj osłon zewnętrznych przenosi się także do prywatnych domów i mieszkań. Najbardziej popularnymi rodzajami markiz są: 

  • markizy tarasowe;
  • markizy balkonowe;
  • markizy fasadowe. 

Pierwsze z wyżej wymienionych są zdecydowanie najbardziej popularne. Te największe markizy służą do ochrony tarasów przed słońcem i niewielkim deszczem. Występują one w największych rozmiarach, dlatego też zazwyczaj wymagają dokładnego i rzetelnego montażu. Warto zadbać o regulowany kąt nachylenia takiej osłony, który umożliwi swobodne spływanie z niej niewielkich opadów. Markizy balkonowe służą do zabezpieczania przed czynnikami atmosferycznymi powierzchni mniejszych balkonów. Natomiast markizy fasadowe przeznaczone są do montażu na oknach, chroniąc wnętrze domu przed przegrzaniem. 

Tkanina na markizę 

By markiza dobrze spełniała swoją funkcję i przez wiele lat mogła służyć swoim użytkownikom musi być wykonana z dobrych materiałów. Tkanina z której wykonana jest osłona musi być szczelna i odporna na działanie niekorzystnych warunków takich jak: niewielki deszcz, wiatr czy silne promieniowanie słoneczne. Obecnie wykorzystuje się pokrycia akrylowe lub PCV. 

Dodatkową ochroną dla wybranej tkaniny jest także sposób jej przechowywania. Po zwinięciu markizy materiał może pozostać odsłonięty, kiedy model konkretny model nie jest wyposażony w kasetę. W przypadku półkasety tkanina będzie chroniona jedynie od góry, natomiast jeżeli wybrany model markizy posiada pełną kasetę, każdy fragment materiału jest zasłonięty. 

Czujnik pogodowy

Markizy mogą być wyposażone w różne mechanizmy za pomocą, których można je zwinąć lub rozwinąć. W przypadku zdecydowania się na opcje manualne, czyli obsługiwane siłą mięśni, takie jak taśma bądź korba ręczna trzeba mieć na uwadze, że w przypadku nagłej zmiany pogody konieczna jest szybka reakcja. Tylko natychmiastowe schowanie markizy pozwala uniknąć zniszczeń. Kiedy jednak zastosowano elektryczny mechanizm zwijania, do całej instalacji może zostać dołączony czujnik pogodowy, które automatycznie wymusi zwinięcie markizy w przypadku gwałtownej zmiany pogody. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry