Podczas budowy domu bądź przeprowadzania gruntownego remontu, pewnie stajesz przed decyzją, dotyczącą zakupu okien. Decyzja wyboru odpowiedniego powinna być przemyślana, wszakże to ono dostarcza światło naturalne do pomieszczenia, a zarazem chroni przed ucieczką ciepła z domu. To za jego pomocą zachodzi także cyrkulacja powietrza. Dlatego też warto wybrać okna solidne, nowoczesne, wyposażone w wysokiej klasy funkcjonalności.
Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę oceniając okna u różnych producentów?
Istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na wybór okien od różnych producentów. Najważniejsze z nich wymieniliśmy poniżej, niemniej warto podczas wyboru skonsultować się z doradcą, który pomoże w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania dla Twojego domu lub mieszkania.
– Profile okienne i liczba komór wewnętrznych
Profil to jeden z istotnych elementów stolarki okiennej. Podlega on klasyfikacji: A, B i C. Wskazują one na to, jakiej grubości są ścianki profilu. W ten sposób klasa A, wskazuje, że wspomniana grubość minimalna, jest nie mniejsza niż 2,8 mm. Z kolei w przypadku B grubość ścianki jest nie mniejsza niż 2,5 mm. Dla klasy C minimalna wartość nie jest ustalona – to też czyni klasę gorszą od pozostałych dwóch.
Duże znaczenie ma także liczba komór. Wskaźnik ten wpływa na izolację cieplną danego okna. Uznaje się, że optymalna liczba to około 5-7 komór wewnątrz profilu okna. Ze względu na nieuczciwe praktyki niektórych producentów trzeba zawrócić uwagę czy sztucznie nie powiększają oni liczby komór w zbyt małej głębokości profilu – nie wpływa to w ogóle na podniesienie izolacji cieplnej, a zamiast tego podnoszona jest sztucznie cena.
– Współczynnik przenikania ciepła – symbol “U”
Zapoznając się z parametrami technicznymi okien różnych producentów, z całą pewnością widziałeś nie raz wskaźnik oznaczony symbolem U, który określa współczynnik przenikania ciepła. Wysyłając zapytanie o ofertę produktową, warto pytać producentów czy współczynnik przenikania ciepła podany w specyfikacji odnosi się do całości okna czy jedynie jego części, na przykład samej ramy okiennej bądź samej szyby. Niestety nierzadko producenci stolarki okiennej podają wartość dla części okna, która cechuje się najmniejszą przenikalnością ciepła – to jednak nie odnosi się do całości, przez co w gruncie rzeczy ciepło może szybciej uciekać z wnętrza domu. Dyrektywa Unii Europejskiej wskazuje, że produkowane okna w całości nie powinni przekroczyć wartości U = 0,9.
– Ramy okienne – aluminiowe, PCV czy drewniane?
Istotny okazuje się wybór także materiału, z którego wykonano ramy okienne. W firmie ODB proponujemy między innymi aluminiowe, PCV oraz drewniane. Wybór materiału ramy okiennej wpływa przede wszystkim na ich trwałość. Duże znaczenie mają także ich walory estetyczne. Drewno bowiem czyni okna wizualnie “cięższymi”, o szerszych profilach, przez co może to niezbyt dobrze wyglądać w małych oknach.
– Jakie okucia okienne wybrać?
Rodzaj okuć dobierany jest najczęściej na podstawie ciężaru skrzydła, kształtu całości konstrukcji, a także funkcji, jaką ma spełniac okno. Można wyróżnić następujące okucia: obwiedniowe (umożliwiające uchylanie i rozwieranie okna), PSK lub HKS (umożliwiające uchylenie, odstawienie i przesunięcie na bok dużego skrzydła okiennego), HS (umożliwiające przesuwanie okna wzdłuż szyny, na której zostały zamontowane).
– Wybór odpowiednich szyb – laminowanych lub zespolonych
Zdecydowanie najczęściej wybieranymi są szyby zespolone. Ich budowa polega na tym, że pomiędzy kolejnymi taflami szkła (najczęściej dwoma lub trzema) znajduje się specjalnego rodzaju gaz szlachetny. To rozwiązanie sprawia, że okna cechują się względnie wysokim poziomem izolacji cieplnej. Drugim rozwiązaniem jest z kolei zakup szyb laminowanych, te z kolei polegają na tym, że szyby osiadłe w ramie łączone są trwale za pomocą dwóch lub czterech warstw specjalnego rodzaju folii. To z kolei nadaje produktowi większej wytrzymałości na rozbicie. Szkło w razie uszkodzenia nie rozsypuje się z na drobne kawałki.
Na jakie jeszcze aspekty zwrócić uwagę?
Wszystko zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, możliwości układu pomieszczeń w domu, a także przygotowanego budżetu. Niemniej poza wyżej wymienionymi czynnikami, warto wziąć pod uwagę chociażby statykę okna czy dodatkowe wzmocnienia, na przykład, jeśli mieszkamy w rejonach bardzo wietrznych – w górach czy w pobliżu morza. Ważny jest też profesjonalny montaż okien – o tym z kolei można się przekona mniędzy innymi poznając opinię dotychczasowych klientów, którzy cieszą się w domach oknami wybranego producenta.