Okna przesuwne typu hs a drzwi typu patio – różnice

Budując dom jednorodzinny z wyjściem na taras, czasami trudno zdecydować się czy postawić raczej na okna przesuwne typu HS, czy raczej na drzwi w stylu patio. Poza kwestią estetyki, te dwa rozwiązania różnią się od siebie również pod względem innych aspektów. Zanim jednak przejdziemy do omawiania różnic, między oknami przesuwnymi typu HS, a drzwiami patio, warto wiedzieć, nieco więcej o obu tych rozwiązaniach. Zapraszamy do przeczytania przygotowanego przez nas artykułu.

Okna przesuwne typu HS – co to jest?

Pewnie nie raz na amerykańskich filmach widzieliście wielkie okna, które stanowiły jednocześnie gustowne przejście z dużego salonu na świeże powietrze – ogródek czy taras. Okna przesuwne typu HS, jak sama ich nazwa wskazuje, otwiera się, przesuwając je po specjalnej, dyskretnie skrytej szynie. Płaski próg sprawia, że przejście jest bezpieczne, nie sposób się o nie potknąć. Ze względu na zastosowanie nowoczesnej technologii w produkcji tego rozwiązania, można być spokojnym o energooszczędność w domu – ciepło nie ucieka przez nie aż tak szybko.

Co więcej, tego rodzaju drzwi przesuwne HS umożliwiają zastosowanie automatyki – przez co można je następnie otwierać za pomocą pilota lub innego urządzenia. Ponadto, takiego rodzaju drzwi mogą osiągać dużą wysokość, ponieważ nawet do 2700 mm. W ramach działalności firmy ODB, dostarczamy okna przesuwne typu HS wykonane z drewna, aluminium lub PCV. Dbamy przy tym, aby dostarczać naszym klientom jedynie wysokiej klasy, wyjątkowo estetyczne produkty. Okna HS mogą bowiem stanowić istotny element dekoracyjny każdego wnętrza.

Drzwi typu patio – czym się charakteryzują

Tego rodzaju rozwiązanie składa się najczęściej z jednego lub dwóch skrzydeł, które otwierają się przesuwno-uchylnie. W zależności od kierunku, w którym się one otwierają, warto pamiętać, aby znajdowało się przed nimi odpowiednio dużo miejsca, tak aby szafka czy przeciwległa ściana nie przeszkadzały w swobodnym ruchu skrzydła. Niemniej pomimo kilku niewielkich mankamentów, drzwi typu patio są gustownym wyposażeniem, które z całą pewnością uświetni aranżację domu. Co więcej, podobnie jak okna przesuwne typu HS, dostarczą odpowiednio dużo światła do danego pomieszczenia.

Atutem drzwi przesuwno-uchylnych typu patio jest między innymi ich szczelność. To z kolei przekłada się na ich energooszczędność. Można być spokojnym, mając to rozwiązanie zamontowane w swoim domu, zimą ciepło nie będzie tak szybko uciekać z jego wnętrza. Drzwi typu patio szczególnie dobrze sprawdzą się w dużych przestrzeniach, na przykład przestronnych salonach w domkach jednorodzinnych.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

Wszystko zależy między innymi od upodobań, a także układu i wielkości pomieszczenia, w którym chcemy zamontować albo okno przesuwne HS, albo drzwi patio. Jak już wspomnieliśmy, drugie z wymienionych rozwiązań, szczególnie dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach przestronnych, dużych salonów domów jednorodzinnych. Okna przesuwne HS szczególnie dobrze sprawdzą się w nieco mniejszych pomieszczeniach, chociaż trzeba także wziąć pod uwagę, iż ściany, na której się one znajdą, muszą mieć odpowiednio dużą powierzchnię, tak aby poszczególne skrzydła można było przesuwać.

Okna przesuwne i drzwi typu patio różnią się także pod względem rozwiązań konstrukcyjnych. Na przykład w pierwszym przypadku, możliwe jest zamontowanie płaskich aluminiowych progów, co z kolei niemożliwe jest w przypadku omawianych też w tym artykule drzwi patio. Różnice mają także aspekt dekoracyjny, co już zależy w głównej mierze od upodobań samych domowników.

Idealne rozwiązanie dla właścicieli domów i dużych mieszkań

Okna przesuwne lub drzwi patio szczególnie dobrze sprawdzą się w domach jednorodzinnych. Niemniej, kiedy jesteśmy w posiadaniu dużego mieszkania, a nawet nowoczesnego apartamentu, także można zainwestować w tego rodzaju rozwiązania. Szczególnie dobrze się one komponują z mieszkaniami urządzonymi w loftowym lub industrialnym stylu. Zachęcamy do zastanowienia się nad montażem okien przesuwnych lub drzwi patio w swoim domu z firmą ODB.

Przewiń do góry