Podłogi drewniane

Podłogi drewniane czy panele – co wybrać?

Osoby remontujące lub wykańczające domy i mieszkania zderzają się z odwiecznym problemem – jakie podłogi wybrać? Podłoga drewniana, a może panele podłogowe? Kupując panele lub podłogę z drewna czy laminatu kierujemy się głównie estetyką, która ma zapewnić naszym wnętrzom piękny wygląd. Przy takim wyborze na lata nie powinniśmy jednak skupiać się tylko na zmyśle estetyki, a zwrócić, również uwagę na inne ważne aspekty.

Podłoga drewniana

Podłogi drewniane są zdecydowanie droższe od paneli podłogowych. Co prawda, stanowią idealny wybór do większości aranżacji i są inwestycją na długie lata, jednak niewątpliwie wymagają większej pielęgnacji.
Podłogi drewniane z pewnością podnoszą wartość nieruchomości, a także są świetnym materiałem dla inwestorów, którzy planują sprzedać swoje nieruchomości. Ich zaletą jest również możliwość renowacji. Nawet po intensywnym użytkowaniu możemy przywrócić je do początkowego wyglądu. Podłogi drewniane zapewniają dobrą izolację termiczną, dzięki czemu podłoga jest ciepła i ,,oddycha”. Dodatkowo, tłumią odgłosy chodzenia i hałasy, dzięki czemu zapewniają dobrą izolację akustyczną. Ich zaletą jest, również fakt, iż nie ulegają naładowaniu elektrostatycznemu, w konsekwencji czego nie przyciągają zanieczyszczeń. Wymagają, jednak cyklicznej konserwacji i czyszczenia odpowiednimi środkami. Dzięki ochronie stają się odporniejsze na uszkodzenia.
Podłogi drewniane posiadają niestety niską odporność na zarysowania, a w dodatku pochłaniają i oddają wilgoć. Pod wpływem wilgoci mogą pęcznieć, a przez to deformować się lub sprzyjać rozwojowi grzyba. Ich renowacja jest uciążliwa i wymaga sporych nakładów finansowych. W dodatku podłogi drewniane są trudne w montażu i nie nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym.

Panele

Panel to materiał, który imituje deskę podłogową i jest zdecydowanie tańszą alternatywą. Panel składa się z wierzchniej warstwy odpornej na ścieranie, jest twardy i wytrzymały. Posiada, również podkładkę chroniącą przed uderzeniami, a także warstwę wyciszającą i przeciwprężną. Panel jest bardzo różnorodny. Posiada wiele wzorów i kolorów, a w dodatku jest łatwy w montażu. Nie potrzebuje specjalnych środków do mycia, gdyż utrzymanie czystości nie powoduje problemu. Jest żaroodporny, nie wypacza się i nie zmienia koloru.
Panele są, jednak mniej trwałe i posiadają krótszy okres użytkowania. Podłoga w nich jest chłodna, gdyż nie posiadają izolacji termicznej, a także wykonane są w większości z sztucznych materiałów.
Zarówno podłoga drewniana, jak i panele posiadają wiele zalet, ale również wad. Podejmując decyzję na temat podłogi we własnym domu należy patrzeć przyszłościowo – jeśli nie straszne są nam wyzwania i finanse, których będzie wymagać drewniana podłoga, zdecydujmy się właśnie na nią. We wnętrzu zapewni wyjątkowy klimat, a także będzie się pięknie prezentować.
Jeśli jednak nie jesteśmy gotowi na większe koszta, nie będziemy poświęcać czasu na dbanie o podłogę i dodatkową pielęgnację, a także zależy nam na prostym rozwiązaniu, wybierzmy panele. Taka podłoga, odpowiednio dobrana, również może się pięknie prezentować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry