Rola wykończeń w wyglądzie mieszkania

Kiedy planujemy strój na szczególną okazję, jak ślub lub impreza sylwestrowa chcemy prezentować się jak najlepiej. Dobieramy dodatki, zwracamy uwagę nawet na najmniejsze szczegóły, mimo że wychodzimy jedynie na kilka godzin. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy aranżujemy mieszkanie – przez wiele godzin wybieramy kolory ścian i podłogi, czasami zapominając o dodatkach takich jak parapety, klamki czy karnisze. Elementy te są naprawdę ważne – potrafią dopełnić całe wnętrze i nadać mu eleganckiego stylu. Natomiast źle dobrane elementy wykończenia sprawiają, że wnętrze już na pierwszy rzut oka będzie wyglądało na niespójne i ,,niedokończone”. 

klamki

Klamki zewnętrzne i wewnętrzne 

Klamkę można nazwać wizytówką naszego domu – to, razem z drzwiami wejściowymi, pierwsza rzecz jaką zobaczą wszyscy odwiedzający nas goście. Dlatego warto wyborowi tego elementu poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Równie istotne są klamki wewnętrzne, które odpowiednio dobrane mogą stać się unikalną i oryginalną ozdobą wnętrz. Obecnie klamki wykonywane są z różnych materiałów. Najbardziej popularnymi są:

  • stal, 
  • mosiądz, 
  • nikiel
  • aluminium. 

Klamki mosiężne dobrze sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i eleganckich. Stop ten łatwo podlega obróbce, dlatego gotowy produkt występuje w wielu wykończeniach. Mosiądz dobrze sprawdzi się również do klamek stylizowanych np. w stylu retro. 

Do nowoczesnych, surowych aranżacji bardziej pasować będzie klamka ze stali nierdzewnej. Stop ten dobrze współgra ze szkłem i betonem. Materiał jest bardzo odporny dlatego też sprawdzi się do często używanych pomieszczeń czy drzwi wejściowych. 

Dobrze wybrana klamka powinna stanowić spójną całość z drzwiami, ale i resztą pomieszczania. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak zawiasy czy grubość skrzydła drzwi. 

Parapety wewnętrzne

Mimo zmieniających się trendów w wykończeniach mieszkania i stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, parapety dalej są bardzo popularnym elementem wykończenia okien. Parapety stanowią istotny detal każdego wnętrza. Obecnie coraz rzadziej spotyka się proste podokienne parapety, które nie spełniają żadnej innej funkcji.

Ciekawą alternatywą dla takiego rozwiązanie jest stworzenie w miejscu okiennej wnęki przytulnego siedziska w angielskim stylu. Oświetlone dziennym światłem i ciepłe miejsce z pewnością stanie się przytulnym kącikiem w którym można odpocząć. Innym nieoczywistym rozwiązaniem jest stworzenie zielonego parapetu – czyli tak naprawdę jednej dużej donicy, która pozwoli maksymalnie wyeksponować rośliny, bez tracenia miejsca na dziesiątki małych doniczek. Jeszcze jednym zaskakującym rozwiązaniem jest stworzenie półki, która razem z parapetem tworzy spójną całość. Takie miejsce oprócz eleganckiego wyglądu idealnie sprawdzi się do przechowywania książek lub innych drobiazgów. 

Dobrze dobrany parapet powinien pasować zarówno do okien jak i całego wystroju. Idealny stanowi subtelne uzupełnienie i wykończenie wnętrza, dlatego nie powinien zbytnio rzucać się w oczy. Warto zdecydować się na parapet wykonany z wytrzymałych i trwałych materiałów, które mimo wielu lat eksploatacji zachowają swój pierwotny wygląd. Estetyczny i dobrze wykonany parapet to doskonały sposób na nieoczywiste wykończenie wnętrz i aranżację problematycznych przestrzeni. 

Przemyślany wystrój i pożądana harmonia 

Spójne i całościowe wykończenie jest bardzo istotne w procesie aranżowania mieszkań oraz domów. Podczas planowania wnętrza należy zwracać uwagę na szczegóły, które potrafią zupełnie odmienić wygląd całego pomieszczenia, nadając mu spójny i jednolity wygląd. Akcesoria oferowane przez firmę ODB  idealnie dopełnią każde wnętrze. Szeroka gama dostępnych do wyboru produktów pozwala na wybranie najbardziej odpowiedniego dodatku, dopasowanego do Państwa indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry